ZAVOLÁME VÁM
ZAVOLÁME VÁM

Zanechte nám na sebe kontakt!

O autě

Veteránem na svatbu (AMC Rebel)
Veteránem na svatbu (AMC Rebel)

Vlastním málo známou „ameriku“ - AMC Rebel. Auto od dnes již neexistující společnosti American Motors Corporation. Tato firma vznikla v roce 1954 spojením známých automobilek Hudson a Nash, a v městě Kenosha, stát Wisconsin, existovala až do osmdesátých let.  V roce 1968, po předešlé výrobě úspěšného modelu Rambler, zahájila výrobu modelu Rebel. Ten se vyznačoval poměrně pokrokovou konstrukcí: samonosná karoserie, odpružení vinutými pružinami, teleskopický sloupek řízení a dalšími inovacemi.

Následovaly modelové řady Matador, Hornet, Gremlin, Pacer, Eagle a sportovně závodní kupé AMX a AMC Javelin.

Vozy AMC Rebel byly jedny z řady Muscle Cars, zejména ve variantě dvoudveřového  SST a zejména kupé Rebel Machine. Standardní motorizací pro americký trh byl vidlicový osmiválec 5,4 l s automatickou převodovkou. Vyráběly se i modely s řadovými šestiválci 4,2 s mechanickou třírychlostní převodovkou ( Motory, vyšlé z tohoto šestiválce jsou dodnes montovány např.do Jeepů). Tyto „slabší“ modely poměrně masivně objednávala americká vláda, kde pak sloužily v policejních a diplomatických sborech. Tři auta se dostala i do Evropy, na ambasády v Bonnu, Vídni a v Praze. A tak se můj Rebel dostal do Prahy, kde sloužil na velvyslanectví jako kurýrní vozidlo od března 1970 do května 1973. Po skončení služby prošel rukama několika českých majitelů, kteří jej, v době absolutního nedostatku náhradních dílů, udržovali při životě, jak to jen bylo možné. Každá snaha ale má svůj konec a vůz skončil spíš jako šrot, složený z haldy náhrad sovětského původu, připomínající spíše Volhu Gaz 24.

Po třech letech práce mojí a celé řady dalších zapálených fandů jsem mohl vyjet s kompletně zrepasovaným autem na první projížďku.

A protože chci mého veterána ukázat i druhým, nabízím možnost využití vozu pro filmování, či jako exotické svatební vozidlo.

Odkazy na stránky o historii American Motors Corporation:

Vytisknout stránku
Datum a čas tisku: 06.12.2019 00:12:58
Titulek: O autě | nasvatburebelem.cz
Zdroj: /o-aute.html
Kontaktujte nás
KONTAKT

Na svatbu Rebelem

Ing. Petr Božík

Telefon: +420 774 235 862
E-mail: bozikp@seznam.cz
Tyto webové stránky využívají cookies. Setrváním na těchto webových stránkách souhlasíte s jejich využíváním. Více zjistíte zde.